Badania mikrobiologiczne powietrza

Jednym ze słabiej kontrolowanych zagrożeń życia publicznego jest ekspozycja ludzi na czynniki pochodzenia biologicznego. Doskonale wiemy, że mikroorganizmy towarzyszą i będą towarzyszyć naszemu codziennemu życiu, jednak niektóre z nich mogą one również spowodować różne groźne infekcje. Informacje na temat jakości mikrobiologicznej powietrza umożliwiają szybką reakcję i podjęcie działań naprawczych.

Jakość powietrza, a stan zdrowia

Codziennie wdychamy cząstki substancji, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Badania powietrza potwierdzają występowanie w jego składzie niepożądanych związków chemicznych, pyłowych, jak i czynników pochodzenia biologicznego, które mogą przenikać z różnych źródeł życia codziennego. Coraz częściej osoby przebywające w pomieszczeniach, zarówno tych biurowych, jak i mieszkalnych, skarżą się m.in. na bóle głowy, duszności, nieżyty górnych dróg oddechowych, oraz na obniżenie koncentracji i zaburzenia pamięci. Dolegliwości te nazywane są „syndromem chorego budynku” (SBS). Ponadto kontakt z mocno zanieczyszczonym powietrzem może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznych, astmy oraz chorób płuc, a także wieloma innego typu dolegliwościami, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Warunki wewnątrz i na zewnątrz

Przeprowadzone przez naukowców badania potwierdzają, że powietrze pomieszczeń wewnętrznych jest częściej bardziej zanieczyszczone, niż to na zewnątrz. Mając na uwadze fakt, że zdecydowaną większość, bo aż około 90% czasu, spędzamy wewnątrz budynków, koniecznością staje się regularne badanie powietrza pod kątem mikrobiologicznym, które w efekcie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych zachorowań oraz absencje naszych pracowników.

W jakim celu badać stan powietrza?

Realizowane przez naszą firmę badania mikrobiologiczne dotyczą zarówno powietrza na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Badania powietrza wewnątrz obiektów zazwyczaj koncentrują się wokół zdiagnozowania mikroklimatu panującego w pomieszczeniach. Chodzi tu przede wszystkim o obecność grzybów pleśniowych, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzkie, przyczyniają się do alergii, przeziębień oraz poważniejszych chorób. Przyczynami ich pojawiania się w powietrzu może być zbieranie się wilgoci lub niedrożność, a także brak konserwacji urządzeń wentylacyjnych i klimatyzujących.

Metody badania powietrza

Badanie mikrobiologiczne powierza pod kątem zawartości bakterii i grzybów, zakłada pobranie próbek, a następnie ich oznaczenie ilościowe oraz identyfikację obecnych w próbce gatunków. Próbki pobierane są w wytypowanych reprezentatywnych dla rozpatrywanej powierzchni punktach, tak aby na podstawie otrzymanych wyników analiz możliwe było zidentyfikowanie źródła ich pochodzenia.

Jeśli są Państwo zainteresowani mikrobiologicznym badaniem powietrza, prosimy o kontakt z naszymi pracownikami. Zapewniamy najwyższą jakość usług. Sumiennie wykonane badania pozwolą opracować nam rzetelne wyniki analiz, które będą podstawą do podjęcia odpowiednich działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy.

 

Akredytacja

Akredytacja obejmuje ponad 600 parametrów w różnych matrycach.

Polityka ochrony prywatności
Wyniki online

Wyniki poprzez system online

Skontaktuj się z nami

+48 32 449 25 00


e-mail: pl.envi@sgs.com

nasze oddziały

Oddziały i laboratoria SGS w Polsce oraz ich lokalizacja na mapie. Sprawdź

Warunki współpracy

Ogólne warunki świadczenia usług